dr Marcin Strzelec
Numer ORCID
Adres e-mail
Gen. dr Marcin Strzelec jest doktorem nauk społecznych w zakresie pedagogiki, a także absolwentem podyplomowego Studium Doskonalenia Menedżerów Oświaty w Kaliszu. Ukończył prestiżowy, roczny kurs realizowany przez Krajową Szkolę Administracji Publicznej we współpracy z IESE w Barcelonie. Jest absolwentem studiów podyplomowych Master of Business Administration (MBA), a także studiów podyplomowych o profilu Zarządzanie Bezpieczeństwem organizowanych przez Collegium Humanum — Szkołę Główną Menedżerską w Warszawie. Ponadto ukończył liczne kursy i szkolenia związane z tematyką kształcenia dorosłych oraz bezpieczeństwa.
Gen. dr Marcin Strzelec pracę w Służbie Więziennej rozpoczął w roku 2003 r., w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. Od 2007 r. kierował Działem Informatyki i Łączności, a następnie Zakładem Technologii Informatycznych i Edukacyjnych. W tym czasie wprowadził do systemu szkolenia w Służbie Więziennej elementy kształcenia zdalnego. Modernizował dydaktykę i organizację szkolenia zawodowego funkcjonariuszy Służby Więziennej, w szczególności doprowadził do zmiany modelu szkolenia zawodowego kadry — jedynej gruntownej zmiany przeprowadzonej od lat 70-tych XX w polskim więziennictwie. Jednocześnie przewodniczył pracom Zespołu Metodyczno-Doradczego, do którego zadań należało wspomaganie i doradzanie wykładowcom w zakresie metodyki prowadzenia zajęć oraz inicjowania i opiniowania przedsięwzięć związanych z udoskonalaniem procesu kształcenia. Inicjował tworzenie i wprowadzał systemy informatyczne, usprawniające edukację m.in. ogólnopolski System Obsługi Szkolenia „Słuchacz”.
Pełniąc obowiązki zastępcy komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu koordynował liczne działania modernizujące funkcjonowanie modelu kształcenia w systemie Służby Więziennej oraz realizację międzynarodowych projektów edukacyjnych i naukowych, a jego pracę zauważono i doceniono m. in. w Norweskiej Służbie Więziennej. Odpowiadał za reprezentowanie polskiej Służby Więziennej w ramach prac stowarzyszeń (m.in. EPTA — European Penitentiary Training Academies) oraz koordynował projekty finansowane ze źródeł Norweskiego Mechanizmu Finansowego i programu Erasmus.
Jest kierownikiem projektu oraz przewodniczącym zespołu do spraw wdrażania Modułu nr 2 pn. „Modernizacja systemu szkolenia kadry Służby Więziennej” w ramach projektu „Pilotażowe kompleksy penitencjarne” realizowanego w ramach programu „Sprawiedliwość” finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.
Jest autorem wielu znakomitych monografii, rozdziałów i artykułów naukowych. Z jego inicjatywy zorganizowano wiele konferencji naukowych, w tym „Nowe technologie w edukacji służb mundurowych” (2012), której efektem było utworzenie Forum Edukacyjnego Służb Mundurowych, zrzeszające uczelnie i ośrodki szkolenia polskich służb mundurowych wokół tematu organizacji i metodyki kształcenia.
Dorobek naukowy
-
Warszawa: Wydawnictwo DiG; 2022
-
The role of society in creating structural and personal security
SECURITY FORUM 2021. 14th Annual International Scientific Conference at Matej Bel University in Banská Bystrica, Banská Bystrica: 2021, s. 195-207 -
Warszawa: Wydawnictwo DiG; 2021
-
International Journal of Legal Studies (IJOLS) 2020 ; 8 (2): s. 347-362
-
Przegląd Więziennictwa Polskiego 2019; 102(1), s. 111-128
-
Przegląd Więziennictwa Polskiego 2018; 100(3), s. 5-7
-
International Journal of New Economics and Social Sciences 2019; 9(1), s. 325-339
-
Warszawa: Wydawnictwo Episteme; 2020
-
Bezdomovectvo očami verejnosti
Warszawa: Wydawnictwo Episteme; 2020 -
Warszawa: Wydawnictwo DIG; 2020
-
Warszawa: Instytut Wymiaru Sprawiedliwości; 2019
-
Zdalne kształcenie akademickie dorosłych w czasie pandemii. Warszawa: Wydawnictwo DIG; 2020, s. 203-212
-
Zdalne kształcenie akademickie dorosłych w czasie pandemii. Warszawa: Wydawnictwo DIG; 2020, s. 151-166
-
Zdalne kształcenie akademickie dorosłych w czasie pandemii. Warszawa: Wydawnictwo DIG; 2020, s. 67-78
Dorobek dydaktyczny
-
Doktorat pt. “E-learning w kształceniu i doskonaleniu zawodowym funkcjonariuszy Służby Więziennej”.
Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie; 2015 -
International Journal of New Economics and Social Sciences 2018; 7(1), s. 255-268
-
Pomysłodawca i inicjator utworzonego Forum Edukacyjnego Służb Mundurowych, zrzeszającego uczelnie i ośrodki szkolenia polskich służb mundurowych wokół tematu organizacji i metodyki kształcenia.
Dorobek organizacyjny
-
W roku 2021 objął przewodnictwo European Penitentiary Training Academies Network (EPTA).
-
Od 1 stycznia 2019 r. decyzją Ministra Sprawiedliwości został powołany na stanowisko Rektora-Komendanta Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie.
-
W latach 2017-2018 objął jedno z najwyższych stanowisk kierowniczych w Służbie Więziennej, zastępcy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, gdzie nadzorował m.in. więzienny system opieki zdrowotnej i projekty informatyzacji Służby Więziennej.
-
Od 2017 r. był wiceprzewodniczącym zespołu ds. systemu naboru i kształcenia w Służbie Więziennej powołanej w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Pozostałe osiągnięcia
-
11 lutego 2021 r. płk. dr. Marcin Strzelec, Rektora-Komendanta WSKiP odebrał nominację
generalską z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. -
W latach 2017-2018 był pełnomocnikiem Ministra Sprawiedliwości ds. opracowania rozwiązań organizacyjnych i koncepcji dalszego funkcjonowania Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w gmachu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie.
-
W latach 2016-2017 był oddelegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości i realizował zadania m.in. jako członek zespołu ds. reformy Służby Więziennej powołanego przez Ministra Sprawiedliwości.
-
W 2015 r. pełnił obowiązki zastępcy komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu.
-
Od 2007 r. kierował Działem Informatyki i Łączności, a następnie Zakładem Technologii Informatycznych i Edukacyjnych, w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu.